מכנסיים טקטיים הם מכנסיים שבדרך כלל משמשות את כוחות הביטחון השונים מכבאים ועד הצבא, מהמשטרה ועד שומרי אבטחה. אפשר לומר כי במקור הם נלבשו על ידי מטפסי הרים ולכן נעשו מחומרים קלים במיוחד ובצבע אחיד. לולאות החגורה הן עבות מהרגיל כדי לתמוך בחגורות עבות שיאפשרו לשאת נרתיק ונשק, אזיקים או ציוד נשיאה אחר שנתלה על החגורה. כיסים חיצוניים לסכינים, פנסים וציוד אחר הם די שכיחים במכנסיים מסוג זה. התפירה של אזור הישיבה והברכיים היא מחוזקת במיוחד כדי לעמוד בשחיקה ובלאי של שפשוף רב באיזורים אלו. לחלק מהמכנסיים באזור הברכיים קיימים כיסים פנימיים או חללים המאפשרים הכנסת או נשיאת מגיני ברכיים שנועדו להגן על הברכיים משחיקה.

בעוד שבישראל אין הבחנה מהותית הרי שבארצות הברית ניתן להבחין בין מכנסיים טקטיות למכנסי מטען שהם מאוד דומים באופיים אך עם שינויים קלים. מכנסי מטען נועדו מלכתחילה לשימוש צבאי או לפעילות שטח אינטנסיבית. מדובר במכנסיים רחבים ועמידים בעלי כיסי מטען רבים. בימינו הם נעשו חלק מהאופנה העירונית בשל הנוחות שלהם והעובדה שהם מאפשרים לשאת חפצים רבים במהלך היום על גופו של המטייל או האזרח. מכנסיים אלו בדרך כלל ילכו עם חגורה טקטית.

כיסי מטען בהגדרה הם כיסים רחבים מחוץ למכנס הנסגרים באמצעות כפתור, רוכסן, סקוצ' או מגנט ולעיתים הם יוסתרו בתוך המכנסיים – תלוי בשימושיות הנדרשת. הבד הגס והתפירה החזקה יוצרים מוצר עמיד מאוד שיש הרואים את המקור שלו בצבא הבריטי של לפני מלחמת העולם השנייה. בזמנו הכיסים יועדו לשאת תחבושות אישיות, מפות, משקפות וסכינים. הרעיון הועתק על ידי הצבא האמריקאי במטרה לאפשר לחיילים לשאת תוספת תחמושת ומנות קרב. בין החברות שמובילות את תחום הלבוש הזה כיום ניתן למצוא את 5.11, את חברת בלאקהוק, ורטקס ואחרים. בשל הפופלריות של המכנסיים הללו כיום ניתן למצוא מכנסיים ייעודיות לנשים וכן בגזרות אופנה שונות ומעניינות למרות שרבים עדיין יעדיפו את הגרסה והצבעים הצבאיים. חלק מסוגי המכנסיים הטקטיים נתפרו בצורה שתאפשר להכניס את החלק התחתון שלהם אל תוך המגפיים. אפשרות זו הופכת יעילה יותר באיזורים מימיים או בוציים בהם יש נטייה ללכלך את המכנסיים ולהרטיב אותם בצורה קיצונית.