"חכמת האמת... צריכה להימסר דור דור, וכל דור מוסיף איזה חוליה על קודמיו, ובזה הולכת החכמה ומתפתחת. ויחד עם זה נעשית מוכשרת להתפשטות רחבה יותר בין ההמון". בעל הסולם, "תורת הקבלה ומהותה"

השאלות הגדולות של החיים

הסיפור המרתק של ארגון "קבלה לעם" מתחיל בימיו של אחד מגדולי המקובלים של המאה העשרים – הרב"ש. הרב ברוך שלום אשלג, הידוע בכינויו הרב"ש, היה בנו הבכור וממשיך דרכו של אביו, בעל הסולם, שחיבר את פירוש הסולם לספר הזוהר. הרב"ש קיבל מאביו את תורת הסולם, הפך בעצמו לעילוי והגיע לדרגות הרוחניות הגבוהות ביותר שאליהן ניתן להגיע.

בשנת 1979, לאחר שנים רבות בהן היה שקוע בלימוד תורת הנסתר ולימד בבני ברק מספר מצומצם של תלמידים, הגיע אליו מדען צעיר שנקרא מיכאל לייטמן. הוא היה אז בן 33, בעלים ומנהל של מרפאת שיניים גדולה ומצליחה ברחובות, נשוי ואבא צעיר. אך השאלות על משמעות החיים שהחלו לעלות בו כבר בילדותו, הטרידו אותו וגרמו לו לחפש תשובות.

לייטמן, שנולד בבלארוס להורים רופאים, שאל את עצמו מגיל צעיר שאלות קיומיות על מטרת החיים והעולם, לאן הכול מוביל ואיך מערכות החיים פועלות. הוא חשב שיקבל את התשובות לשאלותיו במדע, ולכן פנה ללימודי ביוקיברנטיקה רפואית באוניברסיטת סנט פטרסבורג. לאחר מכן עבד בלנינגרד כחוקר במכון מדעי שם התמחה בתחום אספקת דם למוח וללב. אך במסגרת המדע, שאלותיו הגדולות לא נענו.

לאחר כארבע שנות סירוב עלייה, עלה לייטמן לארץ, השתקע ברחובות והצטרף לשירות של ארבע שנים בחיל האוויר. בהמשך פתח מרפאת שיניים ברחובות, ובמקביל לכל עיסוקיו המשיך לחפש כל העת תשובות לשאלות הפנימיות שהעסיקו אותו. הוא למד במסגרות שונות של לימודי יהדות, אך גם שם שאלותיו נותרו ללא מענה.

המקובלים הנסתרים מתגלים

בלילה גשום אחד, לאחר תקופה בה שקע בקריאת ספרי מקור, הוא החליט לצאת מביתו ולחפש מורה. לייטמן הגיע אל בני ברק, עיר בה לא נהוג היה ללמוד או לדבר ברבים על לימוד קבלה. בצומת אליה הגיע עמד אדם, שלשאלתו היכן לומדים קבלה הפנה אותו מיד אל הפרדס השוכן בקצה העיר, שם נמצא בית הכנסת של הרב"ש.

חיפושו הארוך והעמוק הסתיים לאחר שנים ארוכות. אצל הרב"ש מצא לייטמן שיטה סדורה ומדויקת המסבירה באופן מערכתי ושלם את כל מבנה העולם, החיים והטבע. שיטה המוליכה את האדם שלב אחר שלב במעלות גילוי הסולם הרוחני.

הרב"ש אימץ את לייטמן כתלמידו המסור, שהפך עם השנים לעוזרו האישי הצמוד. הרב"ש למד עם לייטמן ביחידות שעות ארוכות, מעבר לשיעורים הרגילים שנתן ליתר תלמידיו, והעביר לו במסירה אישית את תורת הסולם שרכש מאביו.

כך במשך שתים עשרה שנים, רכש לייטמן מרבו את שיטת לימוד חכמת הקבלה המקורית, שנמסרה בשרשרת המקובלים מדור לדור, עד לפטירתו של הרב"ש בשנת 1991. בהמשך הקים לייטמן את ארגון לימוד הקבלה " בני ברוך", שנקרא על שם מורו הגדול והאהוב הרב ברוך אשלג.